Vtáčí spev patrí k divom prírody, ktorý pozná aj široká verejnosť. Od malého orieška s veľkým hlasom po úžasne nenápadného slávika. Hlasy spevavcov sú nesmierne rozmanité, ako je to však u ostatných skupín vtákov? V tomto článku zistíte, že také sovy nie vždy húkajú. Niektoré skôr kŕkajú a ďalšie zase vískajú. Diverzitu nenachádzame iba pri druhoch, ale aj vo zvukových prejavoch. Predstavíme si rozmanitosť sovieho húkania mimo Európy. Najviac sov sa nachádza práve v trópoch.
Také africké druhy vám pripomenú prírodopisné filmy či filmy s témou Afriky. Napríklad hlas kuvika madagaskarského je často používaný pri nočných scenériách vo filmoch.
Kuvik madagaskarský (Athene superciliaris)
Kuvik madagaskarský, Autor: Skip Russell |
Malá sova, vyskytuje sa iba na Madagaskare. Žije v suchých aj vlhkých lesoch kde sa živí hmyzom a malými stavovcami.
Sova pruhovaná (Strix woodfordii)
Sova pruhovaná, Autor: Nik Borrow |
Stredne veľká sova obývajúca lesy veľkej časti Afriky. Jej hlas tvoria melodické zvýsknutia. Na nahrávke sú minimálne štyri sovy.
Ďalšie druhy predstavia hlasy z americkej časti sveta.
Kuvik zemný (Athene cunicularia)
Kuvik zemný, Autor: Wendy Miller |
Sova zaujímavá svojim zemným spôsobom života. Obýva otvorené priestory, predovšetkým stepné biotopy. Niekedy hniezdi v otvorených kolóniách v podzemných norách. Tie si buď vyhrabáva, ale častejšie obsadzuje nory zemných hlodavcov ako sú svište prériové.
Sova gaštanová (Strix hylophila)
Sova gaštanová, Autor: Dominic Sherony |
Stredne veľký druh obývajúci rôzne typy lesov na pomedzí Brazílie, Argentíny a Paraguaja. Hlas je zaujímavý pripomínajúci žabie kŕkanie či drsné pohmkávanie.
Sova okuliarnatá (Pulsatrix perspicillata)
Sova okuliarnatá, Autor: Hans Hillewaert |
Veľký druh obývajúci lesné prostredie Južnej a Strednej Ameriky. Výrazne kontrastne sfarbený. Loví aj korisť väčšiu od seba. Hlas je hlboký a vibrujúci.
Pôtik okrový (Aegolius harrisii)
Pôtik okrový, Autor: Hector Bottai |
Malý druh obývajúci rôzne lesné biotopy ako sú otvorené vlhké a suché lesy, subtropické dažďové lesy a pozmenené biotopy v okolí ľudských sídel.
Vysokú pestrosť druhov a takisto hlasov nájdeme v Indonézii. Na tunajších ostrovoch si môžeme vypočuť druhy, aké inde nenájdeme.
Sovka togianska (Ninox burhani)
Sovka togianska |
Endemit Togských ostrovov, len nedávno objavený druh lesnej sovy. Hlas je podobný rytmickému kŕkaniu.
Sovka monzúnová (Ninox rudolfi)
Sovka monzúnová, Autor: James Eaton |
Ďalší endemit, tentoraz ostrova Sumba v Indonézii. Obyvateľ tropických lesov.
Sovka lukluk (Ninox spilonotus)
Sovka lukluk |
Stredne veľká sova obývajúca niekoľko málo ostrovov v sústroví Filipín. Jej domovom sú tropické lesy. Hlas je úplne odlišný od predchádzajúcich druhov. Predstavuje ho nemelodický škrek.
Sovka andamanská (Ninox obscura)
Sovka andamanská, Autor: Rajneesh Suvarna |
Endemit Andamanských ostrovov pri Indii.
Na záver ešte pozdrav z Austrálie.
Sovka štekavá (Ninox connivens)
Sovka štekavá, Autor: Richard Jackson |
Stredne veľká sova s charakteristickým hlasom pripomínajúcim štekanie psa. Obľubuje lesné prostredie v blízkosti vodných tokov a plôch. Živí sa malými až stredne veľkými živočíchmi.