streda 9. apríla 2025

Moderný prírodovedec - technologickí pomocníci

Stať sa prírodovedcom minimálne na amatérskej úrovni asi nikdy nebolo jednoduchšie ako teraz. Aj keď knihy a poznatky z pozorovania prírody v teréne sú stále základom získavania vedomostí budúcich prírodovedcov, súčasné technológie ponúkajú možnosti dosiaľ nevídané. Či už sa zaujímate o vtáky, no neviete ich rozlíšiť podľa spevu, natrafili ste na hnedo sfarbeného chrobáka v lese alebo vás očaril modrý kvet vykúkajúci z trávy, váš smartfón vám vie pomôcť. Netreba sa samozrejme nechať slepo viesť, aplikácie je dobré vnímať ako pomocníka, ktorý poradí a prípadne zrýchly určenie priamo na mieste.

 

Tu si predstavíme výber niekoľkých overených aplikácií, ktoré využije začiatočník aj skúsený odborník. 

 

Merlin Bird ID by Cornell Lab of Ornithology on the App Store Merlin

Zaujíma vás čo naokolo spieva, potom je Merlin skvelou voľbou. Celá aplikácia aj s údajmi o vtákoch zaberie dosť miesta - aj niekoľko GB, preto je vhodné ju inštalovať doma. Jej ovládanie je vskutku intuitívne, v nastaveniach si môžete nastaviť slovenské mená vtákov. Odteraz keď niečo zaspieva v okolí, stačí aplikáciu spustiť a stlačiť nahrávanie. Merlin vám postupne bude ukazovať druhy, ktoré sa ozývajú, poradí si aj so spevom viacerých druhov naraz. Nahrávka aj s identifikovanými druhmi ostane uložená vo vašom telefóne, čo je dobré ako dôkaz a na prípadné potvrdenie ak si nie ste istý určením. Ak si chcete zapisovať čo ste videli a zároveň prispieť k poznaniu ornitofauny sveta a Slovenska, doplňte si do zoznamu aj aplikáciu eBird. Je to od toho istého tvorcu Cornell Lab. Ale naspäť k Merlinovi - človek čo pozná hlasy vtákov ocení tiež jej použitie ak sa napríklad potrebuje sústrediť na niečo iné v teréne. Vtedy stačí zapnúť Merlina nech nahráva a vy sa môžete venovať napríklad pozorovaniu ďalekohľadom a netrieštiť svoju pozornosť. Výhodou je, že nemusíte byť v dosahu mobilného signálu.

 

¡Descubre el mundo de los Pájaros con BirdNET! BirdNET 

Aplikácia, ktorá je aj vo verzii pre počítače. Je stvorená v spolupráci s Cornell Lab a Technologickou univerzitou v Chemnitzi. Výsledky sú podobné, ale funguje inak - najprv cez aplikáciu nahráte zvuk a potom musíte označiť čo chcete určiť. Treba mať prístup k rýchlemu internetu, inak nebude fungovať. V našich podmienkach je menej praktická ako Merlin, avšak vie určiť viacero druhov hlasov aj mimo Európy - keďže model používaný na identifikáciu hlasov používa na trénovanie aj databázu Xeno-Canto. Na rozdiel od Merlina, ktorý využíva inú databázu, kde sú pedovšetkým hlasy vtákov z Ameriky a Európy. Ak určujete aj menej typické hlasy, je dobré mať aj BirdNET pri sebe - navyše zaberie málo miesta v pamäti. 


A Community for Naturalists · iNaturalist.org iNaturalist

Táto aplikácia umožňuje zápis takmer všetkých foriem živej prírody - od húb a rastlín po cicavce. Ideálne ak je k pozorovaniam pripojená aj fotografia alebo nahrávka zvuku živočícha či rastliny. Priamo v aplikácii je zakomponovaný nástroj na určenie konkrétneho druhu organizmu. Veľmi nápomocný je pri určovaní rastlín a hmyzu či pavúkov. Pozorovanie sa navyše uloží v online databáze kde k nemu majú prístup iný užívatelia a tí môžu súhlasiť s vašim návrhom určenia pozorovania. Tiež môžu komentovať váš nález. V súčasnosti je v rámci tejto siete zapojených mnoho expertov na rôzne skupiny, ktorí pomáhajú s určovaním pozorovaní. Tiež sú pozorovania zo Slovenska spravované Centrom biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied. Ak teda chcete pomôcť v poznaní našej prírody, aplikácia iNaturalist je skvelá voľba ako sa stať súčasťou komunity prírodovedcov. 

 

Flora Incognita-App: Kostenlose Pflanzenbestimmung für Android & iOS Flora Incognita

Ak vám ide o čo najpresnejšie určovanie našej flóry, potom Flora Incognita je to čo hľadáte. Podľa odbornej štúdie, dosahovala presnosť určenia viac ako 98,8 % toho čo je možné určiť v teréne. Výhodou je, že pri určenom druhu ukáže aj na koľko % si je aplikácia istá že je to daný druh. Aplikácia je postupne vylepšovaná a okrem určenia sa dozviete množstvo faktov a zaujímavostí z botaniky a ekológie. Ak sa zaoberáte rastlinami, Flora Incognita je skvelým pomocníkom. Pozorovania si viete exportovať z aplikácie, to je dobré predovšetkým pre prírodovedcov, ktorí by si ich chceli podrobne analyzovať alebo poskytnúť komunite. Pre ľudí, čo potrebujú dodatočnú motiváciu ponúka Flora Incognita systém odznakov, ktoré vám pridelí, ak dosiahnete stanovené ciele. Celkom zábavné sú úlohy ako nájsť 5 jarných rastlín. Mierna nevýhoda je, že údaje sú používané predovšetkým na výskum vztiahnutý na nemecky hovoriace krajiny - ako napríklad výskum posunu kvitnutia počas rokov. Aplikáciu je možné použiť aj mimo pokrytia signálu - na nafotenie rastlín, tie potom dodatočne aplikácia určí ak bude mať prístup na internet. 

 

PlantNet - Download | NETZWELT Pl@ntNet

Ďalšia užitočná aplikácia, ktorá aj zdieľa pozorovania medzi užívateľmi. Podľa porovnávaní, je menej presná ako Flora Incognita a iNaturalist. Ale záleží aj v akom regióne sa pohybujete. V stredomorí bude dosahovať veľmi dobré výsledky. Pri jej používaní môže zmiasť že ponúka množstvo výsledkov, ktoré sa líšia percentuálne. Čo pri ťažko určiteľných druhoch môže byť mätúce. Podobne, obsahuje bohatú galériu obrázkov pozorovaní od užívateľov, čo je nápomocné, ale môžu byť v nej aj obrázky zle určených druhov. Treba byť pri jej používaní opatrný.

 

Source Content - Birds of the World eBird

Aplikácia na zápis pozorovaní vtákov. Ak cestujete po svete, alebo pozorujete vtáky iba doma na záhrade, eBird uchová vaše pozorovania a poskytne ich vedcom na ďalšie spracovanie. Veľkým plusom je, že každé pozorovanie zo Slovenska sa nahrá aj do databázy AVES pod organizáciou SOS/BirdLife Slovensko. Takže vaše pozorovania prispejú k poznaniu druhov vtákov globálne aj lokálne. Zároveň môžete prehliadať pozorovania aj iných užívateľov. Je to výhoda ak sa napríklad pohybujete v území, kde to nepoznáte. Ľahko môžete zistiť kde sú dobré miesta na pozorovanie zaujímavých druhov.  

 

Aplikácie môžu pomôcť výrazne urýchliť učenie rozlišovania jednotlivých druhov. Tiež sú skvelou možnosťou ako prispievať k poznaniu biodiverzity okolo nás. Netreba mať zápisník po ruke, stačí pár ťuknutí do mobilu a údaje sú zaznamenané.